Obchod: +420 800 159 826
Servis: +420 800 153 491
V zásadě nejde o technologii 21. století, princip plynového tepelného čerpadla je totiž znám již více než 100 let. Narůstající popularitu zaznamenává až v posledních letech především díky snahám o úspornější způsoby vytápění.
Tepelná čerpadla obecně využívají mechanismus zvaný Carnotův cyklus, který najdeme i třeba v ledničkách. Zatímco v ledničkách jde o přímý Carnotův cyklus, princip plynového tepelného čerpadla stojí na obrácené verzi tohoto cyklu. Abychom si daný mechanismus dokázali lépe představit, můžeme si jej popsat následujícím způsobem:
K procesu se využívá chladivo, které může ovlivňovat celkovou výkonnost. Nejvhodnější typy chladiva bohužel mají i své nežádoucí vlastnosti, proto se v současnosti používají bezpečnější látky a snahou je využívat chladiva přírodní (čpavek, butan, oxid uhličitý).
Pokud jsme u principu tepelného čerpadla zmínili, že ochlazuje vnější prostředí, v přeneseném významu to znamená, že odněkud bere teplo. Tuto energii z obnovitelných zdrojů může brát z několika míst. Podle toho se pak čerpadla dělí. Zdrojem obnovitelné energie může být:
Popsali jsme, odkud tepelná čerpadla berou tepelnou energii. Nyní je na čase si říct, kam ji odevzdávají. Nepřekvapivě do vody, která se v topném systému postará o vytápění. Případně se získaným teplem realizuje ohřev teplé vody. Další možností je předání tepelné energie do vzduchu. Tato tepelná čerpadla potom mohou vzduchem nejen vytápět, ale dokáže v létě naopak produkovat ochlazený vzduch a fungují tak i jako klimatizace.
Tepelné čerpadlo samozřejmě neodebírá teplo z okolního prostředí jen tak samovolně. K průběhu samotného procesu potřebuje i další energii ve formě zemního plynu (plynová tepelná čerpadla) či elektrické energie (elektrická tepelná čerpadla).
Existují zde dva faktory, které dokáží princip plynového tepelného čerpadla ovlivnit. Je to především teplota obnovitelného zdroje (vzduchu, vody, země) přičemž nejvýznamněji se této efekt projeví u vzduchových tepelných čerpadel. V takovém případě jsme závislí na teplotě okolního vzduchu, neboť dochází ke snížení účinnosti. Obecně tepelným čerpadlům nevyhovují teploty pod -20°C a také vysoké teploty přesahující 45°C.
Efektivitu plynového tepelného čerpadla a jeho principu také ovlivňuje požadovaná výstupní teplota pro vytápění a ohřev teplé vody. Navýšení těchto hodnot o například deset stupňů může zvýšit náklady o přibližně čtvrtinu.
Každá technologie má své výhody a samozřejmě také nevýhody. Je dobré vědět o všech úskalích, která jsou s plynovými tepelnými čerpadly spojená předtím, než se rozhodnete pro jejich pořízení. Jde především o efektivitu těchto zařízení – za určitých situací nemusí být použití plynového tepelného čerpadla kvůli jejich principu nejvýhodnější volbou. O jaké situace se jedná?