• Základní škola ve Svrtace - vytápění se vzdáleným dohledem
  • Základní škola ve Svrtace - vytápění se vzdáleným dohledem - Doplňující #1
  • Základní škola ve Svrtace - vytápění se vzdáleným dohledem - Doplňující #2

Základní škola ve Svrtace - vytápění se vzdáleným dohledem

Instalace se vzdáleným dohledem

VYTÁPĚNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLY NA VYSOČINĚ TECHNOLOGIÍ GAHP-A (VZDUCH/VODA)

Popis

V areálu školy ve Svratce se nachází základní a mateřská škola poskytující předškolní a úplné základní vzdělání žákům od 1. do 9. ročníku. Budova školy prošla rekontrukcí za účelem snížení ekologické zátěže životního prostředí a snížení spotřeby energií.

Rekonstrukce byla částečně podpořena dotací z fondu Operačního programu životního prostředí (OPŽP), více nalezente na opzp.cz

Technické parametry

Instalace se vzdáleným dohledemTyp: Vytápění
Země: Česká republika
Kraje: Vysočina
Výkon kW: nad 120 kW
Technologie: Plynová absorpční tepelná čerpadla GAHP

POPIS INSTALACE

V rámci snížení energetické náročnosti objektu byla budova kompletně zateplena a byla vyměněna okna. Za účelem dašlího snížení spotřeby energií a snížení množství emisí došlo k výměně zdroje. Na místo původního zhruba 2MW atmosferického kolte byl použit nízkoemisní alternativní zdroj tepelné nergie v podobě kaskády absorpčních tepelných čerpadel a pěti kondenzačních kotlů. Jako nevhodnější tepelná čerpadla byla zvolena čerpadla vzduch/voda ROBUR GAHP A HT S o celkovém výkonu zhruba 150 kW a kondenzační kolte ROBUR AY 00120. Instalovaný tepelný zdroj byl použit nejen pro vytápění budovy, ale také pro ohřev teplé užitkové vody. Tím byly nahrazeny původní elektrické ohřívače, kterými byl ohřev teplé užitkové vody řešen.

Rekonstrukcí budovy a změnou technologie vytápění ZŠ a MŠ Svratka bylo dosaženo v topné sezóně 2013/2014 hrubé úspory 71% oproti původní průměrné spotřebě zemního plynu v topných sezónách v letech 1997-2012. Navíc bylo použitím instalovaného zdroje pro ohřev teplé užitkové vody dosažno ve zmíněné topné Sezóně i vyznamné hrubé úspory elektrické energie. Hrubá spotřeba elo. endrgie se snížila o 34% orpoti původní průměrné spotřebě za již zmíněné období.

Počet instalovaných jednotek:  4x GAHP A HT + 5x AY00-120

Výkon TČ: 150 kW

Celkový výkon: 3225 kW 

SPOTŘEBA ENERGIÍ V ZŠ A MŠ SVRATKA
 

Průměrná spotřeba před rekonstrukcí   

Hrubá spotřeba po rekonstrukci
Spotřeba plynu (září-duben)m3 82717 21029
Spotřeba el. energie (září-duben) kWh    75980       50746

 

 

DATA | zasobnik_obrazku_pro_blog | Graf2.jpg

Produkty

Absorpční tepelné čerpadlo GAHP-A (vzduch/voda)

Absorpční tepelné čerpadlo GAHP‑A (vzduch/voda)

Unikátní absorpční plynové tepelné čerpadlo využívající zemního plynu a nízkopotenciální energie ze vzduchu. Technologie vhodná pro vytápění a přípravu teplé vody zejména pro bytové domy, administrativní objekty a stavby s multifunkčním využitím.

Energetická třída: A+

 

Kondenzační kotel AY 00-120 -

Kondenzační kotel AY 00‑120

Kondenzační kotel případně sestavy stacionárních kondenzačních kotlů pro venkovní instalaci, produkující teplou vodu až 80 °C.

Energetická třída: A

X
Robur logo

Nezávazná poptávka